6. Sınıf Matematik Açılar Konu Anlatım

47,185 kez izlendi
Favori video listeniz doludur.
Açı nedir?
Başlangıç noktası aynı olan iki ışın, açı oluşturur. Oluşan açı,bulunduğu düzlemi iç bölge ve dış bölge olmak üzere ikiye ayırır. İki ışının başlangıç noktası olan ortak uç, açının köşesidir. Yandaki şekilde M noktası açının iç bölgesinde, N noktası ise dış bölgesindedir. K ve L noktaları bu bölgelerin herhangi birine ait değildir. Bu noktalar açının üzerindedir.
Açının Ayırdığı Bölgeler
Kâğıt üzerinde bir nokta belirleyelim. Kâğıdı, bu noktadan itibaren iki farklı doğrultuda, birer ışın oluşturacak şekilde katlayalım. Kâğıdı açalım. Oluşan açının kollarının arasında kalan bölgeyi boyayalım. Dışında kalan bölgeyide farklı bir renge boyayalım. Bu bölgelerden açı kollarının içinde kalan bölge iç bölge, diğer taraf dış bölgedir.

Komşu Açılar
Açıların ölçüleri toplamı 90º olan iki açıya “tümler açılar”, ölçüleri toplamı 180º olan iki açıya da “bütünler açılar” denir.

Açı ölçüsü olarak s ya da m harflerinden biri kullanılabilir. Birer ışını ortak ve ölçüleri toplamı 180º olan iki açıya “bütünler açılar” denir. m(AOB) + m(BOC) = 180º, AOB ile BOC bütünler açıdır. Birer ışını ortak ve ölçüleri toplamı 90º olan iki açıya “komşu tümler açılar” denir. Kesişen iki doğrudan, köşeleri ortak fakat ışınları ortak olmayan açılara “ters açılar” denir. İki ters açının ölçüleri birbirine eşittir.

Gösterimler:
BÂC açısı
m(BÂC) açı ölçüsü
(BÂC) açısal bölge

comments powered by Disqus
matematik